film

Pręgi

2004
1h 31m
7,2 58 519
ocen
7,2 10 1 58519
6,3 15
ocen krytyków
Wojtka wychowuje ojciec. Chce dla synka jak najlepiej, jednak ucieka się do przemocy i terroru. Zobacz pełny opis
Pręgi zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Orzeł
Film zdobył nagrodę Orzeł, 7 innych nagród oraz 13 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
W męskie sprawy wkroczyła kobieta...
"Pręgi" to z pewnością najczęściej nagradzamy, oceniany i dyskutowany tytuł ubiegłego roku. Opowieść... ... czytaj więcej
false
Dominika Wernikowska

Wojciech wychowywany jest tylko przez ojca-matka umarła, gdy chłopiec był malutki. Ojciec bije Wojtka i wciąż go poniża. W zasadzie chce dla syna jak najlepiej, tylko że niestety nie ma pojęcia, jak to osiągnąć. Więc bije go pejczem, krzyczy, wyzywa, terroryzuje. Podświadomie zdaje sobie sprawę, że syna krzywdzi... Dorosły Wojciech jestWojciech wychowywany jest tylko przez ojca-matka umarła, gdy chłopiec był malutki. Ojciec bije Wojtka i wciąż go poniża. W zasadzie chce dla syna jak najlepiej, tylko że niestety nie ma pojęcia, jak to osiągnąć. Więc bije go pejczem, krzyczy, wyzywa, terroryzuje. Podświadomie zdaje sobie sprawę, że syna krzywdzi... Dorosły Wojciech jest człowiekiem okaleczonym wewnętrznie, w sytuacjach kryzysowych reaguje jak znienawidzony Ojciec - krzykiem i biciem. Dla Wojciecha jest jednak szansa - bezinteresowna, prawdziwa, głęboka miłość pięknej Tani może go wyrwać z kręgu przemocy. Ale przed obojgiem długa i trudna droga.

na podstawie
Wojciech Kuczok (opowiadanie) (niewymieniony w czołówce)
dystrybucja
Vision Film Distribution
studio
Agencja Produkcji Filmowej (współfinansowanie) / Non Stop Film Service (koprodukcja) / Studio Filmowe Tor
tytuł oryg.
Pręgi
inne tytuły
The Welts Miedzynarodowe
The Welts USA
więcej
Film kręcono w Warszawie, Komorowie i Tatrach (Polska).
Film jest polskim kandydatem do Oscara.
Negatyw, na którym była nakrecona scena bicia Wojtka przez ojca, uległ uszkodzeniu. W WFDiF podczas wywoływania gdzieś wkradło się ziarno piasku, które porysowało cały materiał. Scenę nakręcono jeszcze raz i - zdaniem twórców - wyszła nawet lepiej, niż za pierwszym razem.
Magdalena Piekorz - autorka wielokrotnie nagradzana filmów dokumentalnych ("Dziewczyny z Szymanowa" - Brązowy Lajkonik na XXXI Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych w Krakowie; serial "Chicago") i jej już słynny debiut fabularny: "Pręgi" ("Złote Lwy" na 29-tym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni oraz wyróżnienia za... więcej
Żyjemy w społeczeństwie etykiet, które przylepiamy bez większego zastanowienia. Morderca, wyrodny syn, złodziej, kłamca. Po takiej segregacji czujemy, że spełniliśmy swój obowiązek, głębsze spojrzenie na problem zostawiamy zaś na później, uciekając w ten sposób od jego sedna. Zadowalamy się obdukcją wierzchołka góry lodowej, bojąc zajrzeć się pod... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

są tam sceny

ocenił(a) film na 9

które powodują dreszcze. Żebrowski jest tam odpychający, budzący litość, przyciagajacy jednocześnie. Taki film o emocjach i z emocjami.

APEL do NAUCZYCIELI

ocenił(a) film na 9

Nie zawsze winą za złe oceny dziecka jest leństwo lub nieudztwo, nie raz sąto złe warunki w domu których nauczyciele niemogą zrozumieć!

Obejrzalem film dzis na 2,przyznam ze jest to wybitne kino !.
Jestem pod wielkim wrazeniem !!
Goraco polecam !!.

8/10

ocenił(a) film na 9

Dobry ciężki film, pokazujący jak syn zamienia się w ojca mimo że go nienawidzi!

"dorosły Wojtek to skrajny introwertyk, na co symbolicznie wskazuje jego pasja grotołaza" Rodzina jako piekło? No coz za brednie ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones